Buhurdanlık Nedir?

Söz konusu aromaterapi olduğunda aromatik kokular ile yaşam alanlarını dinlendirici ve rahatlatıcı bir atmosfere kavuşturmak ön plana çıkar. Bitkilerin çiçek, yaprak, kök ve gövde gibi farklı kısımlarından su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilen uçucu yağlar sahip oldukları benzersiz kokular ile yaşanılan ortamı kaplayarak insan ruhu üzerinde olumlu etkiler sunar. Buhurdanlık ise uçucu yağların ortam kokulandırılmasında kullanılmasını sağlayan en temel araçtır. 

Peki tam olarak buhurdanlık nedir ve buhurdanlık ne işe yarar? Tarihi oldukça eskilere dayanan ve birçok uygarlık tarafından meditasyon ya da dini ritüeller sırasında kullanılan buhurdanlık uçucu yağların kokularının ısı yardımıyla etrafa yayılmasını sağlayan kaptır. 

Seramik, metal, porselen, ahşap ve cam gibi farklı malzemelerden üretilebilen buhurdanlıklar günümüzde de hem meditasyon ve yoga yaparken hem de ortamın enerjisi yükseltmek ya da dingin bir atmosfer oluşturmak için sıklıkla kullanılır. 

Çoğu zaman buhurdanlık kokusu olarak da adlandırılan buhurdanlık yağları aromaterapide sıklıkla kullanılan ve her biri farklı etkiler yaratan uçucu yağ çeşitlerinden oluşur. Dinlenmek, rahatlamak, dikkat toplamak ya da tazelenmek için farklı uçucu yağ çeşitlerini seçebilir, bu yağları buhurdanlık yardımıyla evinizin dilediğiniz yerinde kullanarak duyularınızı harekete geçirebilirsiniz.

 Buhurdanlık tarihinin kökenleri, Neolitik çanak çömleklerin üç ayaklı formlarına dayanır. Özellikle Çin’de bütünsel sağlık amacıyla uzun yıllardır kullanılan buhurdanlık çeşitleri, uçucu yağların yararlı özelliklerini havaya dağıtmaya yarayan son derece işlevsel bir ekipmandır. Genellikle üst kısımda su haznesi ve alt kısımda mumluk bulunan difüzörler, uçucu yağları havaya dağıtarak ortamın enerjisini değiştirir. Aşağıda buhurdanlıkların çeşitli özelliklerini bulabilirsiniz:

 

 • Genel olarak difüzörler benzer özelliklere sahip olsa da kullanım ve malzeme açısından farklı çeşitleri mevcuttur.
 • Mum gibi çeşitli ısı kaynakları ile çalışan buhurdanlık çeşitleri uçucu yağları gaza dönüştürerek havaya yaymayı sağlar.
 • Kullandığınız yağın kimyasal özelliklerine göre daha yoğun veya hafif bir etki yaratabilir.
 • İçerisinde fan yer almadığından sessiz bir şekilde tüm odayı ferah bir alana dönüştürebilir.
 • Buhurdanlıklar zihinsel ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra kreatif tasarımları sayesinde dekoratif amaçlarla da kullanılabilir.

 

Buhurdanlık Çeşitleri

Buhurdanlık çeşitleri arasında her beğeniye ve beklentiye uygun olarak farklı model seçenekleri ile karşılaşmak mümkündür. Temel işlevi uçucu yağların aromatik kokularının buharlaşarak etrafa yayılması olan buhurdanlıklar estetik tasarımlarıyla da dekorasyonu zenginleştiren unsurlardır. 

Şık tasarımlı buhurdanlık modelleri renk, form ve malzeme olarak farklı seçenekler sunar. Modeller arasında yekpare bir tasarıma sahip olan porselen ya da cam buhurdanlıkları da iki farklı malzemenin birleşiminden oluşan metal ve seramik tasarımları da bulabilirsiniz.

Beyazın zarafetini ve yalın güzelliğini yansıtan seramik buhurdanlık çeşitleri hem farklı dekorasyon tarzlarına hitap eden zamansız tasarımıyla hem de uçucu yağların ortama en iyi şekilde dağılmasını sağlayan fonksiyonel yapısıyla öne çıkar. Tek parça seramik buhurdanlık modelleri sayesinde evinizin her köşesinde kullanabileceğiniz sade ama iddialı bir aksesuara sahip olabilirsiniz.

Daha gösterişli ya da zengin tasarımlı bir buhurdanlık modeli arıyorsanız ayakları metal üst kısmı seramik olan modelleri seçebilirsiniz. Gümüş, siyah ve altın gibi renk seçenekleri sunan bu model sayesinde dekorasyonunuza en çok yakışacak parçayı kolaylıkla seçebilme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

Buhurdanlık çeşitleri boyut bakımından da farklı alternatifler sunar. Genellikle çok büyük boyutlara sahip olmayan buhurdanlık çeşitleri hem kullanım açısından daha kolaydır hem de dekorasyonunuza ufak dokunuşlar gerçekleştirerek şıklık kazandırmanız bakımından yardımcıdır.

 Aromaterapi yağlarının özellikle bütünsel tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılması, bu ürünleri pek çok kişinin sağlıklı yaşam rutinlerine eklemelerini sağlamıştır. Yağlarla sağlıklı yaşam rutinleri oluşturmanın en etkili yollarından biri ise buhurdanlık kullanmaktır. Buhurdanlık sağlıklı yaşama zahmetsizce giriş yapmanızı sağlayarak evinizi sakinleştirici ve davetkar bir ortama çevirir. Ayrıca bakımı ve kullanımı kolay olduğundan evinizde pratik bir şekilde uygulamanıza fırsat sunar. Çeşitli uçucu yağları kullanarak evinizde spa veya wellness merkezi benzeri rahatlatıcı bir ortam yaratabilirsiniz. Siz de buhurdanlıkları hayatınızın bir parçası haline getirmeye karar verdiyseniz Bade Natural ile çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

 

Seramik Buhurdanlık

 Genel olarak seramik ve cam buhurdanlık çeşitleri mevcuttur. Seramik buhurdanlık türleri, temel olarak seramik malzemeden yapılmış ve çeşitli boyutlarda sunulan ürünlerdir. Şık ve sağlam olması bakımından seramik ürünler evlerde yaygın olarak kullanılır. Evinizde şık bir etki yaratmak amacıyla dekorasyon temanıza uygun tonlarda seramik ürünleri tercih edebilirsiniz. Seramik buhurdanlıklar boyama tekniğine bağlı olarak topraksı tonların yanı sıra dinamik renk seçenekleri ile dekorasyonunuza hareket kazandırabilir. Seramik difüzörlerin mumluk kısmında tealight kullanarak ve en sevdiğiniz aromaterapi yağlarının tüm yaşam alanına yayılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Cam Buhurdanlık

 Yüksek kaliteli ve dayanıklı bir malzeme olan cam, ısı için tercih edilebilecek en iyi buhurdanlık çeşitleri arasında yer alır. Cam buhurdanlıklar şeffaf ve renkli tasarımları ile otantik bir dekorasyon görünümü ortaya çıkarabilir. Cam tüm dekorasyonlarla uyumlu yapısının yanı sıra doğal olarak meditasyona uygun bir ortam yaratabilir. Camın sağlam, kaliteli ve uzun ömürlü yapısı uzun yıllar güvenle kullanılmasını sağladığı için pek çok kişinin favori buhurdanlıkları arasında yer alır. Ancak kırılgan ve hassas olan cam buhurdanlıkları dikkatli şekilde muhafaza etmeniz önemlidir. Cam difüzörleri nane, biberiye, lavanta, okaliptüs ve daha pek çok uçucu yağlar ile kullanarak evinizde ferahlatıcı bir etki oluşturabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz birden fazla aromaterapi yağını karıştırarak kendinize özel bir koku yaratabilirsiniz.

 

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

Kendi kişisel zevkinize uygun bir buhurdanlık modeli tercih ettikten sonra “Buhurdanlık nasıl kullanılır?” diye merak edebilirsiniz. Buhurdanlık kullanımı oldukça basit ve pratiktir. 

Bir adet buhurdanlığa sahip olduktan sonra geriye sadece buhurdanlık yağı seçmeniz kalır. Buhurdanlıkta kullanılan yağlar genellikle uçucu yağ sınıfında yer alır. Kolay buharlaşma özelliği bulunan uçucu yağ buhurdanlık vasıtasıyla kullanıldığı ortamı tamamen doldurur.

Uçucu yağı buhurdanlıkta kullanmak için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır: 

 • Buhurdanlığın üst tarafında bulunan küçük çukur kaba bir miktar su koyun.
 • Satın aldığınız uçucu yağı bu suyun içerisine birkaç damla olacak şekilde ilave edin.
 • Buhurdanlığın alt tarafında bulunan tepsiye tealight mum yerleştirip, yakın.

Alt taraftaki mum üstteki kabı ısıttıkça uçucu yağ buharlaşacak ve kokusu etrafa yayılacaktır. Buhurdanlık kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İşte buhurdanlık kullanırken dikkat edilmesi gerekenler.

 • Buhurdanlığı çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yerde kullanmaya özen gösterin.
 • Buhurdanlığı devrilme ya da düşme gibi durumların yaşanmaması için düz ve güvenli bir zemine konumlandırın.
 • Buhurdanlık aktif bir haldeyken içerisine uçucu yağ takviyesi yapmayın.
 • Yanıcı özelliği bulunan uçucu yağın mumun alevi ile temas etmemesine dikkat edin.
 • Her kullanımdan sonra buhurdanlığı mutlaka temizleyin.
 • Temizleme işlemi için damıtılmış beyaz sirkeli su kullanmanız tavsiye edilir. 

Gerekli önlemleri aldıktan sonra buhurdanlığınızı güvenle kullanabilirsiniz. Buhurdanlığınız vasıtası ile odanıza ya da salonunuza yayılan aromatik kokuların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Buhurdanlıkta kullanmak için seçtiğiniz uçucu yağ çeşidine göre dilerseniz konsantrasyonunuzu artırarak meditasyon yapabilirsiniz, dilerseniz de yorucu geçen bir günün tüm stresini hoş kokular eşliğinde üzerinizden atabilirsiniz.

Uçucu yağ ve buhurdanlık ikilisini ders çalışırken, işlerinizi hallederken, spor yaparken, uyurken ya da sadece uzanıp dinlenirken kullanabilir, böylelikle doğanın mucizesi olan aromatik kokuların yardımı ile kendinizi rahatlamış, enerji dolmuş, huzurlu ve mutlu hissedebilirsiniz.

 

Buhurdanlık Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 Esenlik ve iyi bir yaşam için doğal bir çözüm olarak uçucu yağlar kullanmanın pek çok farklı yolu vardır. Buhurdanlık ise uçucu yağların etkilerinden faydalanmanın en kolay ve etkili yöntemlerinin başında gelir. Buhurdanlık kokusu kullanmanın fiziksel ve zihinsel olarak pek çok faydasından söz edilebilir. Siz de buhurdanlıkların sakinleştirici etkisinden yararlanmak için faydalarını aşağıda bulabilirsiniz:

 

 • Ortamı Meditasyona Hazırlama: Buhurdanlık, dikkati derinleştirmek, duyuları yükseltmek ve farkındalığı artırmak için ortamı hazırlamanızı sağlar. Ruhunuza ve size iyi gelen kokuları seçerek düşüncelerinizi yavaşlatabilir ve meditasyona hazırlanabilirsiniz. Buhurdanlığa lavanta, sandal ağacı ve biberiye gibi aromaterapi yağları ekleyerek meditasyon için uygun bir ortam oluşturabilirsiniz.
 • Evin Atmosferini Değiştirme: Evin kokusunu her zaman davetkar ve sofistike bir ambiyansa dönüştürmek için buhurdanlık mükemmel bir seçenektir. Evinizin dekorasyonu ile uyumlu ve sevdiğiniz aromaları içeren yağlarla misafirleriniz ve kendiniz için davetkar bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bu doğrultuda yoğun bir günün ardından evinizde Zen bahçesi etkisi yaratmak için en sevdiğiniz yağlarla buhurdanlık seti oluşturabilirsiniz.
 • Spa Havası Yaratma: Yoğun bir iş günü ardından veya dinlenme gününde wellness merkezlerine gitmeden evinizde Zen etkisi yaratmak için banyonuzda difüzör kullanabilirsiniz. Hatta bunu haftalık bir ritüel olarak hayatınıza ekleyerek kokuların fiziksel ve terapötik etkilerinden yararlanmayı alışkanlığa dönüştürebilirsiniz.
 •  

Buhurdanlık Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Buhurdanlıklar doğru kullanıldığında hem duyusal hem de dekoratif anlamda pek çok fayda sağlayabilir. Ancak daha önce buhurdanlık deneyiminiz yoksa özellikle ısı ile aktive olan çeşitleri kullanırken bazı önemli ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir. İşte sizi sorunsuz buhurdanlık deneyimine götürebilecek dikkat edilmesi gereken detaylar:

 

 • Uygulama öncesinde üründeki suyun miktarını kontrol etmeli ve her defasında yenileyerek taze şekilde kullanmalısınız.
 • Daha önce kullanmadığınız bir buhurdanlık yağı için öncesinde küçük bir miktar alerji testi yapmalısınız.
 • Mum ile aktive olan buhurdanlıklarda yağı alevi üzerine getirmeden yalnızca su içerisine damlatmaya dikkat etmelisiniz.
 • Hangi türü kullanırsanız kullanın, uçucu yağlar çok güçlüdür, bu nedenle üç veya dört damla ile başlamalısınız.
 • Buhurdanlıkla kullanırken uçucu yağları taşıyıcı yağ ile karıştırmamaya özen göstermelisiniz.
 • Kullanım sırasında aromaterapi yağlarını bir defa eklemeniz yeterlidir, buharlaşma esnasında yeniden yağ eklememeye dikkat etmelisiniz.
 • Her zaman en iyi sonuçlar için buhurdanlığınızı düzenli olarak damıtılmış beyaz sirke ile temizlemelisiniz.

 

 Buhurdanlık kullandığınız yağlara bağlı olarak kokuları giderebilir, havayı temizleyebilir, rahatlamanıza ve huzurlu bir uyku ortamı yaratmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, dekorunuza ve bütçenize uygun olarak çeşitli şekil ve stilde buhurdanlıklar mevcuttur. Siz de çeşitli uçucu yağları kullanarak evinizde Zen bahçesi havası oluşturmak için Bade Natural’ın bütçenize uygun buhurdanlık fiyatları ile anında alışverişe başlayabilirsiniz.

 

Her Bütçeye Uygun Hesaplı Buhurdanlık Fiyatları

Yaşam alanınız için buhurdanlık satın almayı düşünüyorsanız buhurdanlık fiyatları hakkında fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz. Buhurdan fiyatları ürünün boyutlarına üretildiği malzemeye, tasarım detaylarına ve kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Buhurdanlık modellerinin birbirinden farklı özellikte olması farklı bütçelere uygun zengin bir fiyat çeşitliliğini de beraberinde getirir.

Estetik ve kullanışlı buhurdanlık modelleri arasından bütçenize uygun bir tercih yaparken ürünün özelliklerini göz önünde bulundurmanız daha karlı bir alışveriş gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Eğer buhurdanlığı herhangi bir sorun yaşamadan uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız çok düşük fiyatlı alternatiflere yönelmemeniz tavsiye edilir. Bunun yerine hem kalite hem de fiyat bakımından dengeli seçenekler sunan buhurdanlık modellerini tercih edebilirsiniz. 

Şık, kaliteli ve uygun fiyatlı buhurdanlık modellerini Bade Natural’de bulabilirsiniz. Kişisel zevkinizi ve tarzınızı yansıtan buhurdanlık modellerini Bade Natural üzerinden ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir, bütçenize en uygun modeli hesaplı fiyat seçenekleriyle satın alabilirsiniz. 

Birkaç tıkla kolay ve hızlı bir şekilde sipariş verebileceğiniz Bade Natural buhurdanlık modellerini kullanmak için lazım olan doğal uçucu yağları da Bade Natural’de bulabilirsiniz. Buhurdan için yağ alışverişinizi de Bade Natural üzerinden gerçekleştirerek kendine hayran bırakan aromatik kokuları yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

 

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına internet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.